Skip to content Skip to footer

KRYPTOMĚNY JSOU JAKO JÍZDA NA HORSKÉ DRÁZE, K BUDOVÁNÍ MAJETKU SE NEHODÍ

Bitcoin

Nejvýznamnější kryptoměny světa – Bitcoin a Ethereum se dosud nedokázaly pozvednout z prudkého propadu jejich hodnoty, k němuž došlo po listopadu 2021. Přestože se na jaře 2022 vrátily k růstu, ten byl pouze krátkodobý a následoval po něm další pád. Vyplatí se do nich investovat? Odpovídá odborník Marek Sokol, odborný garant společnosti UMD Network

Bitcoin se od historického stropu, který dosáhl 12.11.2021 s hodnotou 64 863 eur, v půlce ledna nacházel těsně nad úrovní 16 000 eur (například 11. 1. 2023 = 16 154 eur). Za rok a dva měsíce tak přišel o přibližně 75 % své hodnoty. Od zmíněného stropu přišel Bitcoin o 44 % pouze během něco přes dva měsíce, pokles byl tedy intenzivní a prudký.

 

Kryptoměny, vitcoin
Vývoj ceny Bitcoinu (v USD)

 

 

 

 

 

Podobně se nedaří ani Ethereu – kryptoměny s druhou nejvyšší tržní kapitalizací na světě. I ta se z maxim v listopadu 2021, kdy atakovala hodnotu 4 500 eur, propadla na pomalu čtvrtinu tehdejší hodnoty.

Vývoj kryptoměny nelze předvídat

„Takových poklesů bylo během posledních 2 až 3 let hned několik, což vytváří značný pocit nejistoty při investování do tohoto aktiva,“ říká Marek Sokol, odborný garant pro kapitálový trh společnosti UMD Network. Ta patří k významným makléřským společnostem působícím na českém trhu. Jak dodává, kryptoměny mají proto spekulativní charakter a jejich vývoj na trhu je velmi nepředvídatelný. Nepomáhají jim ani útoky hackerů, zpronevěry či krachy krypto burz, jakých jsme byli svědky v poslední době. „Pokud někomu vyhovuje jezdit na tzv. „horské dráze“, může využít tento druh investování. Musí však být připraven na vysokou míru rizika a pravidelné sledování vývoje. Na druhé straně je třeba si uvědomit, že kryptoměny nejsou vhodnou investicí pro člověka, který si chce dlouhodobě budovat a chránit svůj majetek,“ podotýká Marek Sokol.

Investování do kryptoměn proto není vhodné pro lidi, kteří nemají vytvořenou finanční rezervu. Ta se doporučuje minimálně na úrovni tří až šestiměsíčních výdajů. Kryptoměny by neměly být preferovaným nástrojem na zhodnocování peněz ani pro konzervativnější investory. U nich totiž hrozí, že v případě výraznějších a velmi prudkých poklesů začnou panikařit a okamžitě vybírat investované peníze z důvodu obav, že přijdou o ještě větší část svého majetku. V konečném důsledku tak pouze zakonzervují ztrátu, které dosáhli. „V první řadě by měli mít lidé vytvořenou finanční rezervu. Peníze nad její rámec by měly investovat dlouhodobě, se zaměřením na stabilnější a hlavně bezpečnější portfolio. Až následně mohou část volných financí využít k investování do spekulativních nástrojů, mezi které patří i kryptoměny,“ vysvětluje Marek Sokol.

Malé kryptoměny nemusí přežít

Rovněž je třeba být opatrný i při volbě mezi již zaběhnutými „velkými“ kryptoměnami a jejich menšími protějšky. „Malé kryptoměny mohou mít obrovský potenciál růstu, protože jejich hodnota je pouze zlomkem těch velkých. Na druhé straně mohou být předurčeny i k zániku. Nikdy se nedá odhadnout, jaký osud je postihne“, upozorňuje Marek Sokol.

Dogecoin kryptoměny
Vývoj ceny Dogecoin (v USD)
Etherea
Vývoj ceny Etherea (v USD)

Nevyzpytatelnost kryptoměn má vliv i na investiční horizont. Zatímco při investování do tradičních akcií se doporučuje minimálně pětileté období, jelikož finanční trhy dosud vždy v dlouhodobém horizontu rostly, u kryptoměn je to velmi individuální. Tím, že se za nimi, na rozdíl od klasických akciových titulů, „neskrývá“ žádný majetek či generovaný zisk, je jejich vývoj významně ovlivněn médii a sentimentem samotných investorů.

Proto je v případě kryptoměn relevantní i spekulativní sledování jejich vývoje na denní bázi a reagování na krátkodobý vývoj. Nicméně investor se může rozhodnout kryptoměnu držet i s cílem dlouhodobého růstu, nebo se rozhodnout pro tzv. „staking“. Tehdy svoji kryptoměnu půjčí za odměnu jiným investorům a ta se mu na dané burze na dané období zablokuje. „Bez ohledu na zvolený přístup je však rozhodující si uvědomit, že investování do kryptoměn je v první řadě spekulace s nejistým výsledkem. Je možné na ní vydělat, ale také přijít o majetek, proto vsadit vše na jednu kartu nedoporučuji,“ dodává odborník UMD Network Marek Sokol.

 

Leave a comment