Skip to content Skip to footer

Inflace ukrajuje z našich peněz

Poradíme vám, jak neprodělávat.

Delší dobu jsme se nesetkali s takovým růstem cen zboží a služeb, jako je tomu v posledních měsících. Nejenže utrácíme (platíme za zboží a služby) více z vydělaných peněz, zmenšují se díky inflaci i naše finanční úspory. Nemusí tomu však tak být.

Inflace aktuálně dosahuje rekordních maxim. To výrazně ovlivňuje naše úspory.

„Prudké nárůsty inflace jednoznačně nepřejí konzervativnějším typům klientů. Takový typ klienta volí méně riziková investiční portfolia, s čímž je spojen zpravidla nižší výnos. V praxi to znamená, že investice takového klienta nedosahuje žádné uspokojivé výnosy,“ vysvětluje Marek Sokol, odborný garant pro spoření a úvěry společnosti UNIVERSAL makléřský dům.

I přes obavy ze ztrát by měl proto podle odborníka konzervativní investor zvážit, zda z dlouhodobého hlediska není pro něj přece jen vhodnější rizikovější investice. U této investice je totiž šance vydělat nad inflaci, a tedy reálně zhodnotit peníze. U konzervativních fondů v podstatě proděláváte. Protože růst zde nikdy nebude takový, aby porazil současnou úroveň inflace. A ta bude podle odborníků ještě i nadále růst.

Je načase přehodnotit nastavené?

„U dynamičtějších, a tedy rizikovějších investorů je vysoký předpoklad, že dokážou odolávat i prudkému nárůstu inflace, jaký můžeme registrovat v současnosti,“ dodává Marek Sokol.

Máte-li tedy dnes zainvestováno ve fondech, které negativně ovlivňuje inflace, je podle odborníka načase přehodnotit dané investiční portfolio.

„V dnešní době máme k dispozici mnoho možností, jako například dlouhodobé spoření řekněme do ETF akciových podílových fondů, které jsou při správném nastavení dokonce bezpečnou alternativou a co je hlavní, výnosy převyšují míru inflace,“ doporučuje Marek Sokol.

Samozřejmě, i zde je třeba se dobře podívat, do čeho tyto fondy investují. Neexistuje totiž jeden univerzální ETF fond.

Doporučujeme investice prioritně do indexových ETF podílových fondů. Určitě mnohým již něco řekne například pojem Standard & Poors 500, respektive zkratka „S&P500“. Jedná se o index složený z akcií 500 největších společností na území USA. Cílem indexových fondů je již vzniklé indexy následovat, a tedy napodobovat jejich výkonnost. Z pohledu akcií je třeba se prioritně zaměřovat právě na rozvinuté oblasti, jako například zmíněný americký trh, případně index rozvinutých zemí celého světa a podobně.

Více je lépe než méně.

Je dobré však diverzifikovat riziko prodělání peněz. A proto odborník doporučuje hledat několik investičních příležitostí. Jednou z možností je například investice do nemovitostí. Není třeba přitom hned nějakou kupovat. 

„Existují ETF podílové fondy, které jsou přímo zaměřeny právě na takové investice, čímž se tento sektor stává finančně dostupnější pro všechny,“ vysvětluje Marek Sokol.

Upozorňujeme však na to, že při přesunu prostředků do vhodnějšího portfolia velmi záleží na uzavřené smlouvě. „Některé makléřské či bankovní společnosti uplatňují i ​​poplatky při ukončení investice. My například takový poplatek nenastavujeme, aby se klient mohl kdykoli svobodně rozhodnout, zda chce ve své investici i nadále pokračovat, nebo si ji přeje ukončit.“

Stejně jako u investic doporučujeme přehodnotit nastavení spoření na důchod ve třetím „dobrovolném“ pilíři. „Dnes jednoznačně doporučujeme klientům, aby si zvolili dynamickou strategii, jelikož její výnosnost z dlouhodobého hlediska převyšuje všechny ostatní. To se ve výrazné míře později odráží i na samotné výši důchodu klienta.