Skip to content Skip to footer

ZAŽIJE REFINANCOVÁNÍ BOOM?

refinancování

Snížení úrokových sazeb Českou národní bankou oživilo trh s nemovitostmi. Kdo chce ale svůj dům či byt zhodnotit a dobře prodat, musí v drtivé většině případů počítat s jeho opravou či s rekonstrukcí. O slovo se také hlásí refinancování hypotečních úvěrů.

Po zásahu ČNB hypoteční úrokové sazby postupně klesají, což společně s možností získat dotaci na rekonstrukci starších domů v programu „Oprav dům po babičce“ přináší oživení trhu. Poptávka v oblasti bytů přitom stále výrazně převyšuje nabídku. Podle Českého statistického úřadu bylo v Praze v roce 2023 dokončeno okolo 6 tisíc nových bytů, ale skutečná poptávka je nejméně dvojnásobná – alespoň 1 000 nových bytů měsíčně.

 

Vzroste apetit po refinancování?

To, že úrokové sazby začaly postupně klesat, není jen suchý ekonomický fakt. Je to zpráva plná naděje pro mnohé domácnosti a podniky, které se potýkají s vyššími úroky na úvěrech a hypotékách.

Z hlediska refinancování hypoték má toto snížení sazeb přímý vliv. Zatímco ještě v minulém roce klienti refinancovali své hypotéky s úrokem kolem 5,5-6 %, nyní se úrokové sazby dostaly k 5 % (bez pojištění) a je možné, že snížení úrokových sazeb bude akcelerovat další pád až směrem ke 4 %.

Očekává se, že banky budou reagovat postupně a opatrně, přičemž úplné přizpůsobení se novým podmínkám může trvat až do května, nebo dokonce po dalším měnově politickém zasedání ČNB, naplánovaném na 2. 5. 2024.

Každopádně už dnes je ale pravděpodobné, že snížení úrokových sazeb může rozpoutat značný apetit po refinancování.

Důležitým aspektem je také to, že banky si pravděpodobně budou přát udržet své marže co nejdéle, zejména s blížícím se zavedením nové regulace týkající se refinancování hypoték v září. Tato regulace, která zavádí nový poplatek v případě refinancování hypotéky, může vyvolat zesílení konkurenčního boje mezi bankami.

Jak dál s nemovitostmi?  

Pro rok 2024 očekáváme podobný vývoj jako ve druhé polovině roku 2023. Ceny budou pravděpodobně stagnovat nebo mírně růst v řádech jednotek procent. Plošné zlevňování už neočekáváme. Nevylučujeme však, že některá krajská města ještě nepatrnou korekci cen zažijí..

Máte zájem o nejvýhodnější hypoteční úvěr nebo refinancování? Ozvěte se nám, rádi pomůžeme.

Leave a comment