Skip to content Skip to footer

Trhy klesají – je důvod k obavám?

(stručný komentář k investicím / spořením)

Období poklesů na trzích jsou běžné a patří k investování stejně jako období růstu. Po delším období růstu přijde pokles a poté zase zotavení. Medvědí trh (pokles o 20%) v průměru přichází asi jednou za 6 let. Proč letos trhy klesají? Podívejme se na hlavní důvody:

  • Inflace a růst úrokových sazeb – které znamenají špatné zprávy pro akcie i dluhopisy
  • Krize na Ukrajině a s ní spojené sankce – způsobuje vážný výpadek v dodávkách potravin, energií a surovin
  • Obavy ze zpomalování ekonomického růstu
  • Problémy v dodavatelských řetězcích – po covid opatřeních stále přetrvávají různé problémy způsobené výpadky produkce – v globálním měřítku

Jak vypadá dnešní situace na grafu? Globální akciový index od začátku roku klesl o cca 17%.

 

Od začátku roku je tedy akciový index v poklesu. Jak je to ale z dlouhodobého pohledu? V historii 10 let vypadá akciový index takto (nárůst o 173%):

 

Na grafu vidíme poklesy v roce 2015, 2019, 2020, 2022. Po všech poklesech v minulosti přišlo zotavení, stejně to bude i v tomto případě.

Kdy se tento trend změní a trhy začnou zase růst? Odpověď na tuto otázku není pro nás prioritní. Podstatné je, že dodržujeme náš investiční horizont a proto z dlouhodobého hlediska poklesy nejsou problém. Naopak vnímáme je jako příležitost k nákupu. 

Nakupujeme se slevou. Dlouhodobý investor (na rozdíl od krátkodobého spekulanta) se na poklesy dívá jako na příležitost. Poklesy na trhu nám přinášejí možnost „nakupovat levně“ a přinášejí příležitost k mimořádným vkladům, rovněž jsou vhodným časem pro nastartování nového dlouhodobého spoření. 

Z poklesů na trzích tedy nemáme obavy. Máme široce diverzifikované portfolio, dodržujeme náš investiční horizont, a současnou situaci využíváme pro mimořádné nákupy, čímž dosahujeme dlouhodobě vyšších výnosů.