Skip to content Skip to footer

PENZIJNÍ SPOŘENÍ SE ZMĚNAMI

Efektivní penzijní spoření

Od roku 2024 byly schváleny změny pro penzijní spoření. Prodlužuje se minimální délka spoření, zvyšuje se minimální měsíční částka spoření pro nárok na státní příspěvek, nově nebudou mít nárok na státní příspěvek starobní důchodci a dále se zvyšuje možný daňový odpočet. Některé změny platí od 1. ledna 2024 a některé od 1. července 2024.

Penzijní spoření: Změny od 1. 1. 2024.

  • Minimální doba spoření se prodlužuje z 5 let na 10 let.
  • Od roku 2024 se zvyšuje maximální částka, kterou je možné si odečíst od daňového základu, na 48.000 Kč.

Penzijní spoření: Změny s účinností od 1. 7. 2024

  • Státní příspěvek bude poskytován od měsíční úložky 500 Kč (dosud 300 Kč).
  • Výše příspěvku bude 20 % z měsíční úložky (zaokrouhleno dolů).
  • Maximální výše státního příspěvku se zvýší z 230 Kč na 340 Kč (u úložky 1.700 Kč měsíčně).

Tip pro vás: Doplňkové penzijní spoření – zkratka DPS je jeden z několika státem podporovaných způsobů zajištění se na stáří. Oproti penzijnímu připojištění (které již nelze sjednat) není zde v DPS garantován klientovi výnos.

 

Jak se vyvíjí situace v investování počátkem letošního roku?

Akciové trhy v letošním roce překonávají svá historická maxima. Co se změnilo, proč jsme se přepnuli k růstu?

Mimo to, že hlavní hráči v indexech opravdu „dělají čísla“ – a tedy firmy mají zdravé zisky, svou roli hraje i víra investorů v brzké snižování úroků u centrálních bank. Proč víra? Americký FED (pro naše portfolio je FED ta nejdůležitější centrální banka) úroky ještě nesnižuje – ale už o tom nahlas uvažuje, a tak investoři věří, že se v průběhu letošního roku začnou centrální úrokové sazby opravdu snižovat, což je vždy dobrá zpráva pro akciový i dluhopisový svět. Teď to vypadá tak, že snižovat asi začneme ve druhé polovině roku. Je zde předpoklad, že letos snížíme sazby asi o 0,75 %. Faktem zůstává, že FED zatím drží úroky vysoko, a to na úrovni 5,5 %, což je nejvyšší od roku 2001 (!) a to „drží ekonomiku pod krkem“.

Pro informaci: Před rokem byla v ČR inflace na úrvni 17,5 %, v roce 2024 bude dle ČNB ve výši 2,1 %.

Jak se dařilo našemu investičnímu portfoliu? 

Rok 2024 se nese ve znamení výrazných nárůstů. První kvartál již přinesl výnos + 10 %. Za 12 měsíců tak dosahujeme na portfoliu vynikajících + 26 %.

investiční portfolio Universal

Obrázek 1. Výnos portfolia BASE 80 : 20 (akcie : dluhopisy); zdroj: justETF.com

Jaký bude rok 2024 v investování? 

Čtete v médiích: „Dosáhli jsme historických maxim, a teď asi přijde pokles“. Máme se obávat? V letošním roce opravdu hlavní sledované INDEXY vícekrát překonaly svá historická maxima. Nemyslíme si však, že je důvod k obavám. To, co bychom naopak zdůraznili je fakt, že na akciích ani na dluhopisech nevidíme žádné významné přehřátí, ani zvýšené riziko. Naopak, ze statistického pohledu vyplývá, že po dosažení historických maxim většinou následuje nadprůměrný rok. V USA je volební prezidentský rok (v portfoliu BASE převažuje Americký trh), což také znamená, že statisticky můžeme očekávat nadprůměrný rok. Stále ale platí, že v našich portfoliích jsme připraveni i na „scénáře poklesu“. A tak znovu odpovídáme na otázku – „Kdy je nejlepší čas na investování? … včera bylo pozdě.

Ozvěte se nám a my vám pomůžeme s nastavením efektivního investičního plánu.

Leave a comment