Skip to content Skip to footer

JAK SI UŽÍT VÁNOCE „BEZ ZADLUŽOVÁNÍ“

Vánoce bez finančního stresu.

Vánoce za „cizí – půjčené si peníze“ mají bezesporu několik rizik. Štědrost vánočních svátků si můžete přeci dopřát i bez toho, abyste se zadlužili. Odborníci nás upozorňují na nejčastější chyby.

I letos plánujete „splátkové“ Vánoce?

Tento trend se bohužel stává stále běžnějším i v našich domácnostech. Snaha dopřát našim blízkým bohatého Ježíška za každou cenu často vede k budoucím finančním problémům. Problémy mohou vyústit do novoroční „DIETY“ nebo dokonce do spirály neustálého zadlužování se. Odborníci proto varují, že sváteční půjčky by měly být vždy řešeny s rozvahou a s jasnými pravidly.

Vánoce s dostatečnou finanční rezervou.

I když se o tomto tématu mluví každý rok, je důležité připomenout, že hodnota Vánoc nespočívá ve drahých darech. Dárek může být klidně v symbolické finanční hodnotě, je-li darován od srdce. Nejdůležitější je prožít vánoční svátky v kruhu vašich blízkých a vychutnat si společné chvíle. „Každá domácnost by se v rámci správného hospodaření měla rozhodovat podle aktuálních finančních možností bez zadlužování, či ukrajování si z rodinné finanční rezervy,“ konstatuje Ing. Martin Kristl, odborný garant pro UMD Network a.s.

Kdo jsou nejčastější dlužníci a proč se zadlužují?

Největší podíl na nepromyšleném zadlužování mají nízko až středně příjmové domácnosti. Tyto domácnosti jsou často ochotny sáhnout po půjčkách i od nebankovních institucí, které nabízejí velmi nevýhodné úrokové podmínky. Takto získané peníze bývají nejčastěji použity ke koupi drahých dárků. Například mobilní telefony, notebooky, jiná elektronika či dokonce zahraniční dovolené. „Většinou také dochází k takovým neuváženým krokům v domácnostech, které nemají základní přehled o svých příjmech a výdajích. Nemají tak předem promyšlené, jaký dopad může mít půjčka na rodinný rozpočet v následujícím období,“ upozorňuje Martin Kristl.

Finanční rezerva = „Základ pro klidné Vánoce“.

Pokud se navzdory doporučením přece jen rozhodnete zadlužit kvůli drahým dárkům, odborníci zdůrazňují, že vytvoření krátkodobé finanční rezervy je naprosto klíčové. Tato rezerva představuje základ při budování finanční stability každého klienta. „Nemá smysl doporučit například investici, pokud klient nemá pokryté základní potřeby, resp. pokud není připraven na nepředvídatelné události, jako pokažená pračka, plynový kotel, auto a podobně“. Platí to i pro jakékoliv půjčky, pokud se nejedná o skutečně nezbytnou situaci. „Takovou situací však koupě dárku ve většině případů není. Proto jednoznačně doporučuji začít od základů, a tedy v první řadě mít vytvořenu alespoň minimální rodinnou rezervu“.

Strop – horní hranice zadlužení.

Pokud jste se přeci jen rozhodli zadlužit, je nezbytné mít pod kontrolou rodinný rozpočet. Důležité je především znát detailně své příjmy a výdaje, abyste mohli následně zhodnotit, jestli je měsíční splátka půjčky zvládnutelná. Zároveň je nutno ponechat si finanční rezervu na neočekávané události. „Doporučuji, aby se domácnosti vyhýbaly hraničním situacím, resp. aby nezacházeli až do maximální možné splátky, která jim z aktuální finanční situace vychází, ale naopak, aby se rozhodovaly velmi obezřetně, a tak tuto „sváteční“ půjčku co nejvíce optimalizovaly“, konstatuje Martin Kristl.

Doporučení: Je třeba mít také povědomí o smluvních podmínkách, které má nastaveny vámi zvolená finanční instituce. „Obecně platí, že například „nebankovní instituce“ se liší výrazně vyšší až nevýhodnou úrokovou sazbou. Dále jsou to různé další dodatečné poplatky či pokuty, které je třeba mít pod kontrolou, aby neměly negativní vliv na rodinný rozpočet“, zmiňuje závěrem odborník z UMD Network a.s.

 

Leave a comment